wydarzenia-i-odczucia-a-choroby

„Choroba nie przybywa z zewnątrz jako wróg.

Przybywa ona z naszego wnętrza w reakcji na sytuację, która zagraża życiu, w przypadku, gdy nie zostałaby rozwiązana.”

Gerard Athias

Każdego dnia doświadczamy różnego rodzaju trudności, nieprzyjemnych wstrząsów i sytuacji stresujących, od maleńkich drobiazgów aż do wielkich dramatów, które wyprowadzają nas z równowagi. Nie ma znaczenia czy te trudności przybierają formę fizycznych zdarzeń czy mają miejsce tylko „w głowie”. Mózg – automatyczny komputer odpowiedzialny za przeżycie organizmu – nie odróżnia rzeczywistości od wyobrażeń, dlatego w podobny sposób będzie reagował na to co wydarza się w świecie materialnym, jak i w świecie wewnętrznym człowieka. Gdy ma miejsce wydarzenie naładowane dużym stresem i emocjami, z którym nie potrafimy sobie poradzić, stajemy się oderwani od rzeczywistości, nasze myśli nieustannie krążą wokół bolesnego wydarzenia, a fizjologia zostaje podporządkowana działaniu układu współczulnego, co pochłania mnóstwo energii.

Jeśli wzmożone napięcie utrzymuje się przez dłuższy czas lub poziom stresu przekracza pewną granicę mózg może nie być w stanie we właściwy sposób zarządzać ciałem i odebrać tą sytuację jako zagrożenie życia. Aby „wyłączyć stres” i zapewnić organizmowi przeżycie zleci rozwiązanie problemu w postaci choroby. Oznacza to, że konflikt zostanie przeniesiony z poziomu psychiki do organu powiązanego z emocjami powstałymi w wyniku trudnego wydarzenia. Wstrząs emocjonalny stanie się wstrząsem biologicznym. Nie będziemy już odczuwać silnych emocji, pojawi się spokój, ulga, że stres zniknął, choć w rzeczywistości będzie on tkwił zapisany w mózgu i ciele jako konkretna choroba.

Doktor Hammer, którego prace są podstawą metody Recall Healing/Totalnej Biologii, przeżył silny wstrząs emocjonalny  spowodowany śmiercią syna, który zamanifestował się w jego ciele pod postacią raka jądra, ze względu na niemoc uwolnienia się od bólu i znalezienia rozwiązania. Wieloletnie badania Hammera wykazały, że choroby innych ludzi również były poprzedzone trudnymi doświadczeniami wywołującymi silne emocje. Na podstawie wszystkich analiz sformułował pięć kryteriów, które wydarzenie powinno spełniać aby zaprogramować chorobę:

– niespodziewane: coś wydarza się nagle, nie jesteśmy na to przygotowani, „spada jak grom z nieba”,

– dramatyczne: przeżywane jako tragedia lub duże obciążenie i silny stres, któremu towarzyszą emocje, takie jak strach, gniew, wzburzenie, rozpacz, „człowiek nie może zaznać spokoju”, uwolnić się od myśli o wydarzeniu, ciągle je przeżywa i analizuje, rozpamiętuje i roztrząsa,

– wywołujące konflikt wewnętrzny: wydarzenie jest nie do przyjęcia, nie jesteśmy w stanie zaakceptować zaistniałej sytuacji, jest ona niezgodna z naszym systemem wartości i postrzeganiem świata,

– nie mające rozwiązania: w chwili wystąpienia wydarzenia nie potrafimy znaleźć żadnego sensownego, świadomego rozwiązania problemu,

– przeżywane w samotności: gdy nie towarzyszy nam żadna osoba, z którą możemy podzielić się tym, czego doświadczamy lub z jakichś względów nie możemy lub nie potrafimy mówić o głębokich emocjach. Nawet jeśli opowiadamy o samym zdarzeniu, nie werbalizujemy związanego z nim odczucia, przeżywamy je w samotności.

Można więc powiedzieć, że symptom choroby jest uzewnętrznieniem emocji, która nie została wyrażona, odzwierciedleniem słowa, które nie zostało wypowiedziane czy też odbiciem bezsilności, frustracji, ogromnego stresu, przytłaczającego poczucia osamotnienia. Jest echem jakiejś traumy, przeciwności losu, bólu i cierpienia, a więc jeśli chcemy wyzdrowieć, musimy zrozumieć o czym mówią objawy choroby.

„To nie wydarzenia w życiu, ale sposoby, w jakich o nich myślimy, stwarzają nasze reakcje.

Same zdarzenia w żaden sposób nie mają takiej mocy, by wpływać na to, jak się czujemy.

To, co na nas oddziałuje, to nasza postawa i ocena zdarzeń oraz sposób reagowania na nie, jaki wybieramy”.

Dawid R. Hawkins

Kluczem do zrozumienia sensu choroby jest odczucie, będące indywidulaną reakcją człowieka na trudne wydarzenie. Każdy z nas może odpowiedzieć na to samo doświadczenie w zupełnie inny sposób, w zależności od charakteru, wrażliwości i percepcji czy też systemu wartości i przekonań według których funkcjonujemy. Dla jednej osoby dane wydarzenie może w ogóle nie być istotne, dla drugiej może oznaczać prawdziwy dramat, przysłowiowy „koniec świata”. Liczą się głębokie, nie zawsze ukazane na zewnątrz emocje, które powstają w związku z sytuacją. To one definiują znaczenie tego wydarzenia dla danego człowieka i są powiązane z chorobą, nie zaś sam fakt przeżycia doświadczenia.

Na przykład mąż, który przyłapuje swoją żonę z innym mężczyzną może zareagować na tą sytuację na wiele różnych sposobów: złością i agresją, głębokim żalem i poczuciem utraty miłości życia, obniżeniem poczucia wartości i wstydem, czuć się „kompletnym zerem” czy też doświadczyć zdrady partnerki jako czegoś obrzydliwego lub … odczuć ulgę, bo on też nie dochowywał jej wierności. Konsekwencją każdego z tych odczuć będzie inna choroba, ale o tym napiszę więcej w kolejnych artykułach. Istotne więc staje się nawiązanie kontaktu z odczuciem, wydobycie z podświadomości wydarzenia i towarzyszących mu emocji oraz uwolnienie ich. Uświadomiona i zwerbalizowana sytuacja przestaje ciążyć w podświadomości, więc nie musi już manifestować się w postaci choroby.

To prowadzi do wniosku, że jeśli nie chcemy chorować trzeba zatroszczyć się o nasze reakcje na trudne wydarzenia, które są i będą nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Warto zdystansować się od zewnętrznych okoliczności, skupić się na swoim wnętrzu, odczuciach i schematach według których funkcjonujemy. Czasem wystarczy wziąć kilka głębokich oddechów aby uwolnić się od niepotrzebnego napięcia i w świadomy sposób poszukać dobrego rozwiązania sytuacji. Można też z kimś porozmawiać aby zwerbalizować swój stan emocjonalny, obniżyć poziom stresu i dzięki temu cieszyć się zdrowiem.

Jeśli nie uda nam się tego dokonać i pojawią się symptomy choroby warto nawiązać kontakt z konsultantem  Recall Healing/ Totalnej Biologii, który dzięki wiedzy i narzędziom może pomóc w odkryciu emocjonalnej przyczyny choroby i uwolnieniu się od niej oraz zmianie przekonań i schematów myślowych aby reakcje na wydarzenia nie prowadziły do wstrząsu biologicznego.

Dzięki temu procesowi możesz stać się świadomym reżyserem swojego życia!

Wydarzenia i odczucia programujące choroby

You May Also Like